Kyokushin Karate: Nejtvrdší cesta karate

09.02.2025

Kyokushin Karate je jedním z nejrespektovanějších a nejtvrdších stylů karate na světě. Jeho zakladatel, Masutatsu Oyama, vytvořil tento styl v polovině 20. století s důrazem na fyzickou a mentální odolnost, plnokontaktní boj a nekompromisní trénink.

Masutatsu Oyama: Legenda bojových umění

Masutatsu Oyama se narodil v roce 1923 v Koreji, tehdy okupované Japonskem, jako Choi Young-Eui. Již od mládí měl velký zájem o bojová umění a začal trénovat čínské kung-fu známé jako "osmihranný styl". V patnácti letech se přestěhoval do Japonska, kde pokračoval ve studiu bojových umění, zejména karate ve stylu Shotokan u Gichina Funakoshiho.

Oyama byl fascinován myšlenkou skutečného bojovníka, který překonává nejen soupeře, ale i vlastní limity. Po druhé světové válce se rozhodl podstoupit radikální tréninkový režim – odešel do hor a žil zde v naprosté izolaci po dobu tří let. Každý den trénoval nespočet úderů, kopů, dřepů a meditoval v přírodě. Bojoval se stromy, zdokonaloval své techniky a zoceloval tělo i ducha. Po návratu se stal téměř nepřemožitelným bojovníkem.

Jedním z jeho nejznámějších činů byla série soubojů proti býkům, kde údajně vlastnoručně porazil desítky zvířat, některým dokonce ulomil rohy. Tento extrémní čin měl demonstrovat jeho sílu a tvrdost tréninku Kyokushinu. I když byl tento aspekt jeho života kontroverzní, pomohl mu získat reputaci bojovníka, který dosáhl extrémního mistrovství.

Oyama také vyzýval nejlepší bojovníky světa, včetně zástupců boxu, muay thai a různých stylů karate, a porážel je v brutálních plnokontaktních zápasech. Tím dokázal účinnost Kyokushinu a přilákal k němu tisíce studentů po celém světě.

Charakteristiky Kyokushin Karate

Na rozdíl od mnoha jiných forem karate, Kyokushin je známé svými plnokontaktními zápasy bez chráničů. Bojovníci se učí udeřit tak tvrdě, aby dokázali soupeře porazit jedním úderem. Souboje se vedou bez úderů do hlavy rukama, ale kopy na hlavu jsou povoleny. Výcvik zahrnuje kata (formy), kihon (základní techniky) a kumite (boj).

Mezi typické rysy patří:

  • Důraz na kondici a sílu – tréninky často zahrnují tisíce opakování kopů, úderů a dřepů.

  • Plnokontaktní boj – zápasníci jsou zvyklí na tvrdé zásahy a trénink bolesti.

  • Testy síly – lámání dřevěných desek či dokonce kamenů je běžnou součástí tréninku.

Filozofie a duch Kyokushinu

Kyokushin není jen o fyzické síle, ale i o duchovní cestě. Bojovníci se učí trpělivosti, pokoře a překonávání vlastních limitů. Kodex Dojo Kun, který zahrnuje zásady jako respekt, sebekontrola a úcta k soupeři, je základním etickým pilířem tohoto stylu.

Kyokushin ve světě bojových sportů

Díky svému tvrdému stylu boje se Kyokushin stal základem pro mnoho moderních bojovníků v MMA a kickboxu. Zápasníci jako Georges St-Pierre či Francisco Filho se inspirovali právě Kyokushinem a přenesli jeho principy do profesionálních arén.

Závěr

Kyokushin Karate je cestou nejen bojovníka, ale i člověka, který hledá disciplínu, vytrvalost a duševní sílu. Jeho náročný trénink a filozofie dělají z Kyokushinu jedno z nejrespektovanějších bojových umění na světě. Jak řekl sám Oyama: "Jedna technika, procvičená tisíckrát, je lepší než tisíc technik procvičených jen jednou."