Tradiční škola Wing Chun Kung Fu

Nejúčinější systém tradičního bojového umění Wing Chun Kung Fu 詠春.


Klášter Shaolin a Wing Chun Kung Fu

Šao (少) se vztahuje k vrcholku Šao-š', ležícímu v západní části horského hřbetu Sung-šan. Lin (林) znamená „les“. S dalším znakem s' (寺 – „chrám, klášter“) pak dohromady slova lze přeložit „Chrám v lesích hory Šao-ši“. Někteří čínští mistři však překládají jméno kláštera jako „mladý les“.

Historie Shaolinu

Prvním opatem v tomto klášteře byl mistr Pa-tchuo (Batuo), také známý pod jmény Fotuo nebo Bhadra („Buddha“). Pocházel z Indie; v roce 464 přišel do Číny, aby tu šířil buddhistické učení. Podle Pokračování životopisů vznešených mnichů čínského buddhistického mnicha Tao-süana byl klášter postaven Siao-wenem, císařem dynastie Severní Wej. Císař daroval toto území mnichům, kteří přeložili na jeho rozkaz indické buddhistické texty do čínštiny.

Bojové umění v Shaolinu

Největšího rozkvětu bylo dosaženo v období dynastie Ming (1368–1644). Právě v té době se v Šao-linu téměř každý mnich věnoval cvičení wu-šu a právě tehdy také doznala bojová organizovanost osazenstva kláštera nejvyššího stupně. Mingové spatřovali v bojovém umění národní klenot a proto jej všemožně podporovali. Nezřídka byli mniši ze Šao-linu členy expedičních skupin pohybujících se v hraničních oblastech státu.

Vypálení kláštěra

Poté, co byla dynastie Ming pokořena Mandžuy (dynastie Čching (1644–1911)), proběhly celou zemí represivní zásahy vůči jakýmkoliv formám odporu proti novému pořádku. V Šao-linu, jako v organizované, bojově velmi zdatné enklávě, spatřovala nová vláda velké nebezpečí a tak nechala klášter srovnat se zemí. Mnoho mnichů se navzdory mandžuskému běsnění zachránilo a rozprchlo se do různých koutů země. Stali se pak součástí tajných spolků (někdy je i sami zakládali) ve víře, že se jednoho dne vrátí k moci dynastie Ming.

Starý šaolinský styl, Chung Fa-ťi, který se podařilo uprchlým mnichům rozšířit do všech koutů Číny, byl kolébkou, ze které, kromě jiných, vzešlo také umění Wing Chun. Po zničení kláštera a s ním i budovy Jung-čchun tchung v jeho areálu, přejal část tohoto jména nově se rodící styl.

Wing Chun Kung Fu – shaolinský klášter a jeho zničení

Za vlády císaře Kangxi (1662—1722) existoval v Číně obrovský shaolinský klášter, kde mniši v podklidu tvrdě pracovali na své obživě, meditovali a cvičili bojová umění.

Po určité době už to ale císaři začalo vadit. Jinak řečeno, dostal z té ohromné síly a duchovní pospolitosti mnichů strach. Co tedy s tím? Zničíme je všechny! A tak začal klášter i svou armádou dobývat. Traduje se, že se dovnitř nakonec dostal zradou, kdy jeden z mnichů zradil a nějakým způsobem uvolnil vojákům cestu. Všichi mniši byli vyvražděni kromě několika.

Pěti nejvyšším mistrům se podařilo uniknout a tak se rozešli každý na jinou stranu. Od této chvíle se Kung Fu vyvíjelo v několika zvláštních liniích.

Wing Chun Kung Fu – příběh Jim Wing Chun

Setkání Wing Chun s mistriní Ng Mui

Mistrině Ng Mui se nakonec usadila poblíž jedné vesnice, kam chodila nakupovat věci. Dcera majitele obchodu se jmenovala Jim Wing Chun a měla velký problém. Místní vysoký úředník ji chtěl za ženu a jí se absolutně hnusil. Jenže on si nechtěl dát říct rozumně a šel tak daleko, že od výhružek přešel k činu a uvěznil jejího otce.

Kung Fu jako nástroj k zahanbení

Jim utekla a uchýlila se k Ng Mui. Ta se rozhodla, že jí pomůže a naučila jí v co nejkratší době základy svého shaolinského stylu, který navíc sama vylepšila.

Wing Chun se vrátila do vesnice a veřejně před úředníkem prohlásila, že by si nikdy nemohla vzít muže, který není v boji dobrý ani tak, jako normální žena. Takovou veřejnou úražku si dotyční nesměl nechat líbit a zaútočil. Samozřejmě prohrál. Wing Chun sice nedokázala zachránit svého otce, ale pokoření jejího nechtěného ctitele bylo tak velké, že už jí dal navždy pokoj. Alespoň, co se týká milostných návrhů. Z civilizace musela odejít tak i tak.

Proč se styl jmenuje po Wing Chun?

Wing Chun cestovala s mistriní Ng Mui, která ji zasvětila do všech tajů svého boje. Ona sama pak se svým manželem styl ještě vylepšila a předala dál. Systémem mistr–student tak Kung Fu Wing Chun (údajně ho tak pojmenoval její manžel, ne ona) přetrvalo dále. Styl je dodnes vymyšlen tak, aby mohla i žena porazit dvojnásobně těžkého protivníka.

Wing Chun Kung Fu a Yip Man (1893—1972)

Wing Chun Kung Fu – existují písemné záznamy?

Veškerá historie Kung Fu byla vždy předávána ústně, z mistra na studenty, takže většina údajů může být zkreslená, či v přikreslená. První písemný záznam pochází od dr. Leung Jana.

Yip Man – poslední starý mistr stylu Wing Chun

Ten předal své umění pouze několik málo žákům, mezi nimi Chan Wah-shunovi. Ten ve svých sedmdesáti letech přijal do učení Yip Mana, kterému tehdy bylo třináct. Yip Man se stal jeho posledním žákem, mistr se už ani nedožil toho, aby ho úplně vycvičil. Přesto před smrtí předal jeho výcvik jednomu ze svých starších žáků s tím, že v Yip Manovi je silný duch, který bude Kung Fu šířit dál.

Wing Chun Kung Fu

Tradiční bojové umění, které bylo sestaveno pro reálnou sebeobranu.

Jeho základními znaky jsou:

 • efektivní sebeobrana
 • boj na blízkou vzdálenost
 • protiúdery

Při cvičení Wing Chun získáte:

 • sebevědomí
 • vysokou odolnost
 • cvičení pro zdravé tělo
 • zvýšení koncentrace

Seznamte se s uznávaným stylem Wing Chun Kung Fu.

Více o Wing Chun

Reálná Sebeobrana Wing Chun

 • Sebeobrana proti úderům, kopům, škrcení, držení a napadení
 • Základní údery, kopy, postoje
 • Psychologie a taktika v sebeobraně
 • Bojová forma Wing Chun - Siu Lim Tao
 • Reálné techniky

Dále by Vás mohlo zajímat


Partneři webu Wing Chun Akademie

Výměna odkazů

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace